O projektu
Projekat G-FEB ima za cilj unapređenje sistema stručnog obrazovanja i obuke (VET) u regionu Balkana stvaranjem inovativnih, tržišno specifičnih edukativnih rešenja.
Ova rješenja će ponuditi mogućnosti cjeloživotnog učenja i promovisati razvoj zelenih vještina i vještina održivosti među poduzetnicama. Projekat se odnosi na prevladavanje nekoliko izazova u regionu Balkana i u Turskoj, uključujući nizak kvalitet stručnog obrazovanje i obuke, nezaposlenost, posebno među ženama i ranjivim kategorijama, neusklađenost vještina sa tržištem rada i nedostatak zelenih inicijativa.
Ciljevi projekta obuhvataju razvoj VET kurikuluma o zelenom poduzetništvu, premošćavanje jaza između sektora stručnog obrazovanja i tržišta rada, kreiranje i jačanje kapaciteta VET nastavnika i trenera, jačanje saradnje između javnih i privatnih institucija i učesnika, razvoj zelenih i digitalnih vještina VET nastavnika, trenera i poduzetnica i obuke za žene u zelenom poduzetništvu.
Konzorcijum čini osam organizacija iz Grčke, Albanije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Turske i Austrije. Navedeni partneri će iskoristiti svoje ekspertize u stručnom obrazovanju i obuci, podržavati poduzetnica i olakšavati pristup tržištu rada, kako bi ostvarili visoko kvalitetne rezultate i maksimizirali uticaj na ciljne grupe.
Projekat G-FEB je dizajniran kako bi se naglasio značaj stručnog obrazovanja u sektoru zelenog poduzetništva i odgovornosti zajednice u transvormaciji ka zelenijim, održivijim praksama, u kombinaciji s pametnom specijalizacijom i digitalizacijom.
Ukratko o projekta uticaju na različite ciljne grupe:
Organizacije učesnice:
- Unaprijediće se stručnost u zelenijim praksama i uskladiti se sa metodama uticaja na životnu sredinu, što će pružiti podršku zelenim preduzećima.
- Programe obuka i mobilnosti će ocjenjivati učesnici i zainteresovane strane i time će se dobiti povratne informacije za unapređenje programa/aktivnosti, kako bi bili kvalitetniji i prepoznatljiviji.
- Mreže saradnika će se širiti s obzirom na to da 8 organizacija u ovom partnerstvu sarađuju sa svojim zainteresovanim stranama, podstičući buduću saradnju.
- Steći će iskustvo u upravljanju EU projektima, učiti o radnom ambijentu u EU okvirima i jačati korporativne kapacitete.
Treneri i polaznici obuka:
- Imaće mogućnosti za transnacionalno učenje kroz obuke i studijske posjete tokom kojih će steći nova znanja i dobiti informacije.
- Unaprijediće svoje vještine razmjenom prethodnih praksi i sticanjem novih vještina iz programa obuke.
- Profesionalna mreža će se proširiti uspostavljanjem kontakata sa zainteresovanim stranama iz drugih zemalja učesnica.
- Pojačaće se uloga ambasadora zelenih praksi, djelujući kao most između ovog novog pristupa i malih i srednjih preduzeća.
Mala i srednja preduzeća – MSP:
- Obezbijediće materijale i kadrove osposobljene za primjenu zelenije perspektive.
- Direktno će dobiti rezultate projekta za implementaciju, podstičući dalja istraživanja u cilju usvajanja zelenije prakse u poslovnom sektoru.
- Upoznaće se sa Erasmus programima i organizacijama s iskustvom u njihovom sprovođenju, što može dovesti do potencijalne buduće saradnje.
VET institucije:
- Na bolji način će identifikovati slabosti kroz materijale za obuku koje će obezbijediti G-FEB.
2. Angažovaće ljude iz osetljivih kategorija, posebno žene.